5. - 8. 8. 2021
UCI Europe Tour

První etapa SAZKA Tour pro Huppertze

Aug 5, 2021

Německý jezdec Joshua Huppertz ze stáje Team Lotto - Kern Haus vybojoval prvenství v úvodní etapě závodu SAZKA Tour. Ta vedla z Prostějova do Uničova a po 150,8 kilometrech porazil ve vyrovnaném spurtu Nora Idara Andersena z Uno-X Pro Cycling Team. Nejlepší z českých jezdců byl na pátém místě Dominik Neuman (Elkov Kasper).

Po sedmi kilometrech po startu se jezdci vrátili zpět do Prostějova, kde byla první rychlostní prémie, kterou vyhrál Lucemburčan Colin Heiderscheid a třetí místo na ní obsadil Petr Kelemen (Elkov Kasper). Téměř v zápětí se zrodil první únik a jak se ukázalo, byl to rozhodující moment etapy. Byli v něm Huppertz, Andersen, Němec Tom Lindner, Adne Koster z Nizozemí a Polák Damien Papierski.

Jezdcům rozhodně nepřálo počasí - prakticky celou dobu pršelo, místy velmi silně a teploměr ukazoval maximálně 15 stupňů. Skupina si vypracovala náskok tři a půl minuty. Ve stoupání na první vrchařskou prémii ve Veselí na 105 kilometru odpadli Koster a Papierski, ale zbylá trojice statečně vzdorovala. Při druhé vrchařské prémii na Bouzově se její náskok hodně ztenčil. Nejprve na minutu, pak na půl a zdálo se, že je otázkou času, kdy podlehnou přesile pelotonu.

Dál ale bojovali a v hlavním poli se nikomu moc "tahat" nechtělo, takže malý náskok trio dokázalo udržet až do pásky. Na dlouhé cílové rovince nestačil Lindner, ale zbylá dvojice spurtovala do posledního metru a šťastnější byl Huppertz, který tak do druhé etapy obleče žlutý trikot lídra závodu. Hlavní pole přivedl do pásky Němec Jonas Koch (Intermarché-Wanty-Gobert) a hned za ním byl Neuman. Do elitní desítky se ještě dostal na sedmé pozici jeho týmový kolega, olympionik Michael Kukrle.

"Já jsem spokojen, až na to, že se trojici nepodařilo sjet, jinak bychom byli na stupních vítězů. Neuman zde byl před rokem devátý, dnes skončil v balíku druhý, navíc tam s ním byl Kukrle. Ten se ukázal po dlouhém cestování z olympiády v dobré pohodě," řekl trenér Elkov Kasper Otakar Fiala.

Výsledky:

etapa: Prostějov - Uničov (150,8 km)

1. Huppertz (Něm./Team Lotto - Kern Haus) 3:34:35, 2. Andersen (Nor./Uno-X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. Lindner (Něm./Metalltechnik) -1, 4. Koch (Něm./Intermarché-Wanty-Gobert), 5. Neuman (Elkov - Kasper), 6. Urianstad (Nor./Uno-X Pro Cycling Team), 7. Kukrle, ...36. A. Ťoupalík, 38. Bárta,55. Otruba (všichni WElkov Kasper), 56. Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert), 57. Turek (Team Felbermayr - Simplon Wls), 59. Zahálka všichni +15, 74. Petr Kelemen (oba Elkov Kasper) +2:46.

Partners

General partner

With the support of

Media partners